Domněnka – paralelní realita žijící ve tvé hlavě

Lidská komunikace má řadu nedostatků, z nichž asi ten nejproblematičtější souvisí s kulturními zvyklostmi, s tím, co se v dané společnosti považuje ze správné a žádoucí, nebo naopak nevhodné. Tak se může velmi snadno stát, že chceš něco říct, ale máš dojem, že nemůžeš (bylo by to špatně pochopeno, považováno za neomalené/nepřijatelné/troufalé), a tak to neřekneš a předpokládáš, že ten druhý tuší, jak to máš a zařídí se podle toho, co ty jsi neřekla. A problém je na světě – vznikají domněnky na obou stranách a výsledkem je totální nepochopení a mylné závěry, které nezřídka vedou i ke stejně mylným rozhodnutím.

Domněnka = nevím, ale myslím si. Fantazijní konstrukce zrozená z nedostatečné komunikace a vlastní předchozí zkušenosti toho, kdo se domnívá.

„My lidé jsme obdařeni fantazií, která nám může nádherně sloužit, ale také být velmi neprospěšná. Problém je v tom, že to, co říkají ústa jednoho, dopadne do uší druhého v pozměněné podobě (viz hra na tichou poštu).“

Představte si následující situaci: Kamarádky si povídají a jedna druhé řekne: „Máš zajímavé šaty, takové jsem ještě neviděla. Jsou nové?“ Druhá z dívek přikývne a ráda by věděla, jestli se té kamarádce šaty líbí, případně jestli si myslí, že jí sluší. Sama totiž trochu pochybuje, jestli si je vybrala dobře a také už má pár zkušeností, kdy jí někdo řekl, že to, co má na sobě, není úplně „ono“. Navíc má pocit, že trochu přibrala. Bojí se ale zeptat, aby se nevystavila kritice, a tak se začne domnívat: že jí kamarádka nechtěla šaty přímo shodit, že je považuje za nevkusné, nebo že by se podle ní hodily spíš na jinou postavu. Kamarádky se rozloučí a během následujících dvou dnů se stanou tyto události: Jedna z dívek uklidí své nové šaty na dno skříně a začne cvičit, aby v jiných šatech nevypadala tak tlustá. Druhá z dívek shání všude po městě ty nádherné šaty, co viděla na své přítelkyni.

Poznáváš se v tom? 😊 Taky jsi mistryní ve vytváření domněnek? Ano, je to výsostná disciplína nás žen, a právě teď je na čase jí opustit.

Nabízím ti 3 klíče, jak se vymanit z tyranie domněnek:

  • Soustřeď se na to, co slyšíš a co říkáš.

Zlepšení komunikace je prvním klíčem. Nerozuměla jsi přesně tomu, co někdo řekl a potřebuješ to upřesnit? Zeptej se! Můžeš říct „Je to myšleno tak, že…?“ nebo „Teď nevím, jestli jsem to pochopila správně…“ a parafrázuj, jak jsi pochopila, co jsi právě slyšela. Vyhneš se tím nedorozumění a s tím spojeným domněnkám, rozhodnutím z omylu a řetězci dalších nežádoucích událostí.

  • Jednej přímo

I nepříjemné věci lze podat stravitelným způsobem tak, aby se pravdivě dostaly k tomu druhému. Falše, kličky, mlžení, zástupné důvody namísto skutečného motivu – to vše dokáže napáchat ve vztazích neskutečnou paseku. Rozhodni se žít v pravdě toho, kým jsi, a to se vším všudy. Říkej, co cítíš, vysvětli, jak to máš, ukaž karty. Pravdivý popis toho, co se v tobě děje, umožní tvému protějšku lépe porozumět a otevře prostor ke stejně autentické odpovědi.

  • Vyber si tu lepší variantu a vše ostatní odfoukni

Tohle bude potřeba asi trochu trénovat, ale jsi-li odhodlaná posunout svůj život na vyšší úroveň, zvládneš to. Existuje-li řada možných domněnek a ty jsi v situaci, kdy se nemůžeš druhého dozeptat, jakže to vlastně myslel, nebo celou věc objasnit jinak, je na řadě vědomá volba. Rozhodni se, že se kamarádce ty šaty prostě líbily, a proto se tě na ně zeptala. Tím dáš své mysli signál, aby dala do pohybu přesně ty představy, které jsou pro tebe prospěšné. Vybereš si tu realitu, která tě nejvíce podporuje. A to je čirý akt lásky k sobě i k životu. Ostatní možnosti prostě pozoruj, jak mizí v dáli.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Rubriky
    • Žádné rubriky